Shkup, 10 Maj – Zëvendëskryeministri i Parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim znj. Salome Zourabichvili, presidente e Gjeorgjisë e cila po qëndron për vizitë zyrtare dy ditore në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Bashkëpunimi dhe marrëdhëniet politike mes...
Shkup, 9 maj – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi ka marrë pjesë sot në eventin e organizuar për nderë të 9 Majit – Ditës së Evropës, me temë “Njëzetë vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes Kornizë: Maqedonia e Veriut dhe...
Tetovë, 7 Maj - Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ishte i pranishëm në vendosjen e gur themelit të investimit të ri të kompanisë LEAR dhe NORMAK në Zonën teknologjike industriale zhvillimore në Tetovë. Qeveria e Republikës së Maqedonisë së...
Shkup, 5 Maj - Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim ambasadorin dhe shefin e delegacionit të Bashkimit Evropian, z David Geer. Mbështetja për proceset e zhvillimit dhe integrimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Bashkimin...
Shkup, 15 prill - Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot bashkë me ministrin e Transportit dhe lidhjeve z. Bllagoj Boçvarski dhe drejtorin e Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore z. Ejup Rustemi vëzhguan nga afër punimet në aksin rrugor Shkup-Bllacë. z....
Shkup, 7 Prill – Sot, Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi bashkë me kryeministrin z. Zoran Zaev kanë marrë pjesë në takimin online me përfaqësues të komunitetit rom me rastin e 8 Prillit, Ditës ndërkombëtare të komunitetit rom. “Më paraqet kënaqësi...
Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot në emër të Qeverisë ka nënshkruar Memorandum për mirëkuptim me kompaninë amerikane Bechtel Enka për ndërtimin e Korridorit 8-të dhe 10D. Gjatë ceremonisë së nënshkrimit të pranishëm ishin edhe ambasadorja e SHBA-ve z. Kate...
Shkup, 26 mars – Ka vazhduar për të tretën ditë me rradhë takimi i Zëvendëskryeministrit të parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi me përfaqësues të komuniteteve këtë herë me atë vlleh me të cilët është diskutuar për çështjen e regjistrimit në vend,...
Shkup, 25 mars - Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka realizuar takim edhe me përfaqësues të shoqërisë civile nga komuniteti boshnjak në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Procesi i regjistrimit ka qenë pjesë e bisedës në këtë takim, ndërkohë...
Shkup, 25 mars – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi edhe sot ka vazhduar takimet me përfaqësues të shoqërisë civile, këtë rradhë nga komuniteti serb në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Qëllimi i takimit ka qenë informimi nga afër në lidhje...
Shkup, 24 mars – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim përfaqësues të shoqërisë civile të komunitetit rom në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Bashkëbisedimi mes Grubit dhe përfaqësuesve të komunitetit rom ka qenë me fokus pikërisht në...
Shkup, 24 mars – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka realizuar takim me përfaqësues të komunitetit turk në vend lidhur me procesin e regjistrimit të popullsisë. Përmes këtij takimi, Grubi dhe përfaqësuesit e komunitetit turk i kanë bërë thirrje...
Tiranë, 23 mars - Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrdhënie midis bashkësive, z. Artan Grubi në Tiranë është takuar edhe me shefin e grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla. Të dy bashkëbiseduesit kanë diskutuar mbi procesin e Regjistrimit që po zhvillohet në Republikën e Maqedonisë së...
Tiranë, 23 mars - Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi në vazhdën e takimeve në Tiranë është pritur edhe nga ministri i Shtetit për diasporë, z. Pandeli Majko. Grubi e ka njoftuar nga afër Majkon lidhur me procesin e regjistrimit të...
Tiranë, 23 mars - Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi në Tiranë është pritur edhe nga ministrja për Evropë dhe Punë të Jashtme, znj. Olta Xhaçka. Grubi dhe Xhaçka në takim kanë bashkëbiseduar për sfidat e të dy vendeve në rrugën...
Tiranë, 23 mars - Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi gjatë ditës së dytë të qëndrimit në Shqipëri, sot ka takuar kryetarin e kuvendit të Republikës së Shqipërisë, z. Gramoz Ruçi. Grubi dhe Ruçi biseduan për ngjarjet aktuale në të dy...
Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi gjatë ditës së dytë të qëndrimit në Shqipëri, sot ka takuar kryeministrin, z. Edi Rama. Grubi ka falënderuar z. Edi Rama për pritjen vëllazërore në kryeministri por dhe për kontributin e tij që nga deklarata...
Tiranë, 22 mars - Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive, z. Artan Grubi sot në Tiranë është pritur në takim edhe nga lideri i PD-së z. Lulzim Basha, ku të dy bashkëbiseduesit kanë dhënë mesazhin e tyre të fuqishëm ndaj mërgatës shqiptare që...
Tiranë, 22 mars - Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot në Tiranë ka realizuar takim me kryetarin e partisë Republikane të Shqipërisë, z. Fatmir Mediu. Grubi dhe Mediu gjatë këtij takimi kanë biseduar për marrëdhëniet dypalëshe midis Republikës së Maqedonisë...
Tiranë, 22 mars – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive, z. Artan Grubi gjatë vizitës në Tiranë është pritur në takim nga presidenti Ilir Meta. Rruga e integrimit të përbashkët i Shkupit dhe Tiranë drejtë Bashkimit Europian ishte një nga pikat e bisedës mes...
Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi gjatë qëndrimit të tij në Shqipëri, sot ka takuar kryebashkiakun e Tiranës, z. Erion Veliaj. Grubi gjatë këtij takimi ka përgëzuar z. Veliaj për punën dhe angazhimin e tij që jep për Tiranën dhe me...
Tiranë, 22 mars - Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot në Tiranë ka realizuar takim me kryetaren e Lëvizjes Socialiste për Integrim, znj. Monika Kryemadhi. Bashkëpunimi ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Shqipërisë si dhe Regjistrimi i...
Tiranë, 22 mars - Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot në Tiranë ka realizuar takim me kryetarin e partisë Republikane të Shqipërisë, z. Fatmir Mediu. Grubi dhe Mediu gjatë këtij takimi kanë biseduar për marrëdhëniet dypalëshe midis Republikës së Maqedonisë...
Prishtinë, 18 mars - Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi është pritur në takim në Prishtinë nga lideri i AAK-së, z. Ramush Haradinaj me të cilin kanë diskutuar për çështje të rëndësishme për të dyja vendet, përfshirë këtu edhe procesin...
Prishtinë, 18 mars - Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive, z. Artan Grubi në fund të vizitës së tij ka takuar edhe liderin e Nismës socialdemokrate z. Fatmir Limaj. Të dy bashkëbiseduesit kanë diskutuar mbi shumë çështje të rëndësishme në të dy vendet përfshirë...