Kategori: Lajme

Grubi – Toman: Maqedonia e Veriut dhe Çekia, potencial për bashkëpunim ekonomik

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z.Artan Grubi takoi sot ambasadorin e Republikës Çeke, z.Mirosllav Toman, me të cilin ranë dakord se ekzistojnë kushte për thellimin e bashkëpunimit ekonomik midis Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Çekisë. Ambasadori i Republikës së Çekisë, z.Mirosllav Toman theksoi se do të vazhdojë […]

read more

Grubi uroi komunitetin boshnjak me rastin e 28 Shtatorit, Ditës Ndërkombëtare të tyre

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z.Artan Grubi me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Boshnjakëve ka dërguar urime deri tek ky komunitet. Grubi me këtë rast ka thënë se në traditën e jashtëzakonshme të bashkëjetesës dhe të harmonisë në dallimet etnike, fetare dhe kulturore që ka Republika e Maqedonisë […]

read more

Grubi – Haneda: Të fuqizohet këmbimi ekonomik midis Maqedonisë së Veriut dhe Japonisë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive z.Artan Grubi sot në kabinetin e tij priti në takim lamtumirës znj.Keiko Haneda, ambasadore e Japonisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut me rastin e përfundimit të misionit diplomatik. Zëvendëskryeministri i parë, z.Grubi gjatë takimit i ka thënë ambasadores Haneda se Japonia dhe […]

read more

Grubi-Nygaard: Fondi Investues Shtetëror Norvegjez mbështet Zonën e Lirë Ekonomike në Tetovë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z.Artan Grubi sot në kabinetin e tij realizoi takim pune me drejtorin e përgjithshëm të Fondit Investues Shtetëror Norvegjez, z.Hans Kristian Nygaard. Grubi me këtë rast njoftoi z.Nygaard se Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut tashmë ka marr vendim afirmativ për investimin […]

read more

Grubi pret ambasadorin francez Timonie: Maqedonia e Veriut po ecë në drejtim të duhur

Maqedonia e Veriut ka shënuar përparim në shumë lëmi dhe ka arritur të ecë përpara në planin ndërkombëtar sa i takon procesit të integrimit të vendit në Bashkimin Evropian. Procesi i reformave do të vazhdojë pa ndërprerë me qëllim që të jepet sinjal pozitiv tek partnerët tanë evropian. Kështu është shprehur zëvendëskryeministri i parë dhe […]

read more

Takim i zëvendëskryeministrit të parë Grubi me ambasadorin e ri evropian Dejvid Gir: Sundimi i së drejtës në vijë të parë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z.Artan Grubi, sot realizoi takim me ambasadorin e ri dhe shefin e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Republikën e Maqedonisë së Veriut, z.Dejvid Gir. Zëvendëskryeministri i parë Grubi ka thënë se bashkëpunimi i deritanishëm me Delegacionin e Bashkimit Evropian në vend ka qenë […]

read more

ZVKM i parë Grubi takoi ambasadoren britanike Galouej: Mbretëria e Bashkuar, aleat i sinqertë i Maqedonisë së Veriut

Qeveria vazhdon të mbetet e përkushtuar në realizimin e synimeve strategjike, duke theksuar rëndësinë e angazhimit të Maqedonisë së Veriut me qëllim plotësimin e obligimeve që dalin pas anëtarësimit të plotfuqishëm në NATO dhe përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Kështu është shprehur zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie […]

read more

Grubi-Bregu: Bashkëpunimi rajonal shans për integrim më të shpejt në BE

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z.Artan Grubi realizoi takim me Sekretaren e përgjithshme të Këshillit për Bashkëpunim Rajonal znj.Majlinda Bregu. Grubi uroi Bregun që me sukses të realizojë bashkëpunimin rajonal në Evropën Juglindore duke theksuar se vlerëson rolin e saj. Zëvendëskryeministri i parë Grubi gjatë takimit me Bregun […]

read more

ZVKM1 Grubi takon ambasadorin e Republikës Popullore të Kinës, z.Xhang Xuo

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z.Artan Grubi, sot realizoi takim me ambasadorin e Republikës Popullore të Kinës në Republikën e Maqedonisë së Veriut, z.Xhang Xuo. Duke i uruar mirëseardhje në kabinetin e tij, zëvendëskryeministri i parë Grubi theksoi se marrëdhëniet me Republikën Popullore të Kinës janë korrekte. Grubi […]

read more

Grubi-Cakaj: Marrëdhëniet tona janë të shkëlqyera

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive z.Artan Grubi sot në kabinetin e tij priti Ministrin në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë, z.Gent Cakaj. Në takim, të dy bashkëbiseduesit z.Grubi dhe z.Cakaj shkëmbyen mendime për temat politike aktuale në vend dhe rajon. Të dy […]

read more
Pages 2 of 6