Груби оствари средба со бугарскиот амбасадор Ангелов: Историјата не треба да ја држи иднината во заложништво

Груби оствари средба со бугарскиот амбасадор Ангелов: Историјата не треба да ја држи иднината во заложништво

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г.Артан Груби денеска во својот кабинет оствари средба со амбасадорот на Република Бугарија во Скопје, г. Ангел Ангелов. Првиот вицепремиер Груби и амбасадорот Ангелов разговараа и за добрососедските односи, кои се вредност за Република Северна Македонија, но и за регионот. Заедно, тие потврдија дека […]

read more

Груби оствари средба со претседателот на Републиканската Партија на Албанија, Фатмир Медиу

Првиот вицепремиер и министер за Политички Систем и Односи меѓу Заедниците, г.Артан Груби денес оствари средба со претседателот на Републиканската Партија на Албанија и поранешен министер за Одбрана, г.Фатмир Медиу. Двајцата соговорници, г.Груби и г.Медиу за време на оваа средба разговараа и за политичката состојба во Република Северна Македонија и Република Албанија, како и за […]

read more

Првиот вицепремиер Груби оствари средба со пратеникот на Социјалистичка Партија, Таулант Бала: Северна Македонија и Албанија заслужуваат да започнуваат преговори со ЕУ

Првиот вицепремиер Груби оствари средба со пратеникот на Социјалистичка Партија, Таулант Бала: Северна Македонија и Албанија заслужуваат да започнуваат преговори со ЕУ Првиот вицепремиер и министер за Политички Систем и Односи меѓу Заедниците, г.Артан Груби денеска на работен состанок  го пречека претседателот на парламентарната група на Социјалистичката Партија на Албанија, г.Таулант Бала. Двајцата соговорници, г.Груби […]

read more

Груби оствари средба со словенечкиот амбасадор Предан: Словенија ја поддржува РСМ кон членството во ЕУ

Првиот вицепремиер и министер за Политички Систем и Односи меѓу Заедниците, г.Артан Груби денеска во својот кабинет оствари средба со амбасадорот на Словенија во Скопје, г.Милан Предан. Република Северна Македонија, како што оценија и двајцата соговорници, се движи според сите европски вредности и Словенија во оваа прилика ќе продолжи активно да ја поддржува нашата земја […]

read more

Груби, Бесими, Бектеши и Нуредин остварија средба со претставниците на Стопанската комора на северозападна Македонија

Првиот вицепремиер и министер за Политички Систем и Односи меѓу Заедниците, г.Артан Груби, министерот за Финансии г. Фатмир Бесими, министерот за Економија г.Крешник Бектеши и министерот за Животна Средина и Просторно Планирање г. Насер Нуредини се сретнаа со претставниците на Стопанската комора на северозападна Македонија. За време на оваа средба министрите рекоа дека соработката на […]

read more

Груби оствари средба со романскиот амбасадор Станила: Реализирани се историски достигнувања во Северна Македонија

Првиот вицепремиер и министер за Политички Систем и Односи меѓу Заедниците, г.Артан Груби, денеска на проштална средба го прими амбасадорот на Романија во Република Северна Македонија, г.Виорел Станила. Груби му се заблагодари на амбасадорот Станила за посветеноста за време на неговиот четиригодишен мандат во Република Северна Македонија и му честиташе за добрата соработка помеѓу Владата […]

read more

Груби оствари средба со в.д претседател на ИВЗ Шаќир Фетаху: Нашата про-западна ориентација е загарантирана

Првиот вицепремиер и министер за Политички Систем и Односи меѓу Заедниците, г.Артан Груби денес се сретна со вршителот на должноста претседател на Исламската Верска Заедница, г.Шаќир Фетаху. За време на оваа средба, Груби му пренесе на Фетаху дека Владата континуирано прави напори за негување на меѓуверската хармонија во Република Северна Македонија и дека Владата внимателно […]

read more

Груби на посета во движењето против хендикеп Полио Плус: Лицата со посебни потреби се еднакви граѓани како и сите други

Првиот вицепремиер и министер за Политички Систем и Односи меѓу Заедниците, г.Артан Груби, денес го посети Движењето против хендикеп „Полио Плус“ во Скопје. г.Груби во оваа пригода рече дека заложбите на движењата за правата на лицата со посебни потреби овозможуваат создавање на едно општество во кое лицата со попреченост се рамноправни граѓани и интегрирани во […]

read more

Првиот вицепремиер Груби се сретна со шефот на Мисијата на ОБСЕ Клеменс Која: Остануваме посветени на спроведувањето на реформите

Првиот вицепремиер и министер за Политички Систем и Односи меѓу Заедниците, г.Артан Груби денеска одржа работна средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот г.Клеменс Која. Груби и Која разменија мислења и за приоритетите на Република Северна Македонија како земја-членка на НАТО и за посветеноста на Владата за време на четиригодишниот мандат, односно […]

read more

Груби ја посети компанијата Бако Натс: Средствата од програмата ИПАРД2, помош за локалните бизниси

Првиот вицепремиер и министер за Политички Систем и Односи меѓу Заедниците, г.Артан Груби, денеска заедно со заменик директорот на Агенцијата за Финансиска Поддршка во Земјоделството и Руралниот Развој г.Абдулселам Селами ја посетија компанијата Бако Нутс со седиште во Скопје. Според првиот вицепремиер компанијата Бако е вистински пример за тоа како треба да се користат средства […]

read more
Pages 1 of 6
  • 1
  • 2
  • 6